סגולות ריפוי באמצעות צמחים

מחלת הסוכרת היא אחת המחלות השכיחות בעידן המודרני בו אנו חיים. עם השנים ישנה עלייה מתמדת בשיעורי התחלואה במחלת הסוכרת ארצות המפותחות. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO) נכון לשנת 2009, יותר מ- 220 מיליון בני אדם חולים במחלת הסוכרת ועל פי הערכות עד שנת 2030 מספר החולים במחלות הסוכרת יעמוד על כ- 366 מיליון בני אדם, גידול של למעלה מ 60% במספר החולים. נתון מדאיג נוסף שהוא שעם השנים, גיל המחלה יורד. כלומר שיעור החולים במחלה בגיל צעיר יגדל. 

בישראל, בדומה ליתר העולם המערבי, ישנה עליה מתמדת בשכיחות מחלת הסוכרת. נכון לשנת 2010 שיעור הימצאות מחלת הסוכרת בישראל בקרב בני 20-70 היה 6.5%. בשנת 2011 היוותה סוכרת את סיבת המוות הרביעית בישראל, ו- 5.4% מכלל הפטירות יוחסו למחלה.

נתונים אלו ממחישים עד כמה מחלת הסוכרת שכיחה ומסוכנת עבור כולנו. הבשורה הטובה היא שניתן למנוע את מחלת הסוכרת ואף לנהל אותה בצורה המפחיתה את הסיכונים הנלווים ואת התמותה כתוצאה ממנה.

אז מהי בעצם מחלת הסוכרת?

מחלת הסוכרת מורכבת ממספר מחלות, שהמשותף לכולן הוא רמות גבוהות של גלוקוז בדם- היפרגליקמיה. רמות הגלוקוז בדם גבוהות, כתוצאה ממחסור באינסולין, הנגרם מחוסר יכולתו של הלבלב לייצר אינסולין במידה מספקת או מחוסר יכולתו של הגוף לנצל את האינסולין שנוצר.

במצב תקין, כאשר רמות הסוכר בדם גבוהות, מופרש אינסולין שתפקידו להכניס את הסוכר לתאים וכתוצאה מכך רמות הסוכר בדם תקינות. עבור חולי סוכרת, עקב מחסור באינסולין, הסוכר מצטבר בדם ורמותיו בדם גבוהות מעל הנורמה. תופעה זו מובילה לנזקים למערכת כלי הדם, העלולים להתבטא בפגיעה במערכות הגוף השונות: מערכת העצבים, הלב, העיניים, הכליות והרגליים.

סוגי מחלת הסוכרת

  • סוכרת סוג 1- סוכרת סוג 1 נקראה בעבר "סוכרת נעורים" או "סוכרת תלוית אינסולין". סוכרת סוג 1 נגרמת כתוצאה מהרס אוטואימוני של תאי ביתא בלבלב. מחלה זו מהווה בין 5-10% ממקרי הסוכרת. קצב הרס תאי ביתא שונה מאדם לאדם, לרוב ככל שגיל אבחון המחלה צעיר, כך ההרס אינטנסיבי יותר. במקרים של סוכרת סוג 1 נדרש טיפול באינסולין.
  • סוכרת סוג 2- סוכרת סוג 2 היא מחלת הסוכרת השכיחה ביותר, 90-95% מסך מקרי הסוכרת. המחלה נקראה בעבר "סוכרת מבוגרים" או "סוכרת שאינה תלויה באינסולין". סוכרת סוג 2 מתאפיינת במצב של תנגודת לאינסולין. כמות האינסולין המופרשת בלבלב איננה מספיקה ובנוסף, קיים יצור מוגבר של גלוקוז בכבד, מה שמוביל לרמות סוכר גבוהות בדם. בעבר מחלה זו נחשבה למחלה הפורצת בגיל מבוגר, אך עם השנים ניתן לראות עליה בשכיחות סוכרת סוג 2 בגילאים צעירים.

מאמר זה יתמקד במחלת הסוכרת סוג 2 עקב שכיחותה ועקב הקשר הישיר בין סוכרת סוג 2 לבין אורח החיים המודרני.

עם עליית השכיחות של סוכרת סוג 2, ארגוני הבריאות העולמי קבעו קריטריונים לאבחון מצב טרום סוכרת. המטרה היא לאתר אנשים בעלי גורמי סיכון לחלות בסוכרת סוג 2. איתור אנשים אלו בשלב מוקדם, יאפשר טיפול מוקדם במטרה למנוע את עליית רמות הסוכר בדם ואת התפרצות המחלה.

גורמי הסיכון העיקריים לחלות בסוכרת סוג 2 הם: עודף משקל/השמנה, היסטוריה משפחתית של סוכרת ומחלות לב, עישון, היעדר פעילות גופנית, גיל 45 ומעלה.

בכדי למנוע את התפתחות מחלת הסוכרת, מומלץ עבור אנשים עם גורמי סיכון אלו לאמץ אורח חיים בריא הכולל-

  • הקפדה על תזונה מאוזנת
  • משקל גוף תקין או הפחתת לפחות 7% ממשקל הגוף עבור בעלי עודף משקל/השמנה.
  • ביצוע לפחות 150 דקות פעילות גופנית בשבוע
  • הימנעות מעישון

אימוץ עקרונות אלו עשוי למנוע את התפתחות מחלת הסוכרת, או לפחות לדחות את התפתחותה.

במידה ואובחנה מחלת הסוכרת חשוב להמשיך ולהקפיד על אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, הימנעות מעישון וירידה במשקל/שמירה על משקל תקין. מחקרים מראים כי ביצוע פעילות גופנית סדירה וכן הקפדה על תזונה מאוזנת תורמים להפחתת רמת ההמוגלובין המסוכרר ב- 1.5-2% ((HbA1c.

במקביל לאימוץ אורח חיים בריא, לרוב הטיפול במחלת הסוכרת יכלול גם שימוש בתרופות ובאינסולין. הטיפול התרופתי בסוכרת מגוון ומשלב תרופות רבות ושונות. התרופות השונות פועלות על מנגנונים שונים, אך לכולן מטרה משותפת – איזון רמות הסוכר. על המטופל להתמיד בטיפול התרופתי ולעקוב אחר רמות הסוכר במטרה להגיע לאיזון.

כך שטיפול נכון בסוכרת סוג 2 משלב טיפול תרופתי וטיפול תזונתי וזאת במטרה להשיג איזון  אופטימאלי בערכי הסוכר.

בנוסף לטיפול תרופתי וטיפול תרופתי, יש משתנה שלישי שיכול לסייע כנגד מחלת הסוכרת– צמחי המרפא. במשך אלפי שנים, צמחי מרפא שונים נמצאים בשימוש לצורך ריפוי מחלות. בשנים האחרונות עם העלייה בהיקפי מחלת הסוכרת נבדק הקשר בין צמחי מרפא לאיזון רמות הסוכר. ואכן, מחקרים שונים מצאו כי קיימים צמחי מרפא המסייעים לאיזון רמות הסוכר.

במאמר זה נתמקד בשלושה צמחי מרפא- או ליתר דיוק "פירות מרפא"-  מובילים המסייעים לאיזון הסוכרת: גרעיני הרימון, עלי זית ופרי הגפן.

רימון מצוי (Punica granatum) הוא עץ תרבותי שמקורו באירן. פרי הרימון מכיל מאות גרעינים ומשמש לאכילה אלפי שנים. כבר בימי קדם נודע הרימון בסגולותיו הרפואיות. בשנים האחרונות פורסמו מחקרים מדעיים על יתרונות הרימון. הרימון מכיל פוליפנולים והוא נחשב לנוגד חמצון חזק ביותר, יותר מיין אדום או מתה ירוק. נמצא כי לרימון השפעה אנטי-סרטנית. בנוסף, נמצא כי הרימון מעכב התפתחות טרשת עורקים על ידי כך שמסייע להפחתת כולסטרול כללי, הפחתת כולסטרול LDL והעלאת רמות הכולסטרול הטוב- HDL.

מחקרים עדכניים מצאו כי הרימון מסייע כנגד מחלת הסוכרת. נמצא כי גרעיני הרימון מסייעים לאיזון רמות הסוכר בקרב חולי סוכרת על ידי הגברת הרגישות לאינסולין והפחתת רמות הסוכר בדם. בנוסף, נמצא כי גרעיני הרימון מסייעים לשיפור תפקוד תאי ביטא בלבלב ועל ידי כך מסייעים לאיזון רמות הסוכר בדם ולהפחתת נזקי סוכרת.

פרי שני בו נתמקד הוא פרי הגפן. בקליפת הענבים קיים חומר המכונה רזברטרול (Resveratrol). רזברטרול הוא נוגד חמצון מסוג פוליפנול. הרזברטרול התגלה בשנת 1939 על ידי חוקר יפני. לאחר מכן בשנות ה 90, הרזברטרול עלה לכותרות בעקבות כתבה שהכתירה את היין האדום כמגן מפני מחלות לב. מחקר עדכני על הרזברטרול מצא כי הוא מסייע לירידה במשקל, איזון לחץ דם, איזון פרופיל השומנים בדם ועל ידי כך מגן מפני תחלואת לב וכלי דם. בנוסף, נמצא כי הרזברטרול מגן מפני מחלות זקנה כמו אלצהיימר, סרטן, סוכרת ועוד.

מחקרים עדכניים מצאו כי רזברטרול, המצוי בקליפת הענב מסייע לאיזון רמות הסוכר בדם ולהפחתת נזקי סוכרת במספר אופנים. רזברטרול מסייע להפחתת רמת הסוכרים בדם ורמת המוגלובין מסוכרר (HbA1c). בנוסף, רזברטרול משפר עמידות לאינסולין.

הצמח השלישי בו נעסוק הם עלי הזית. הזית (Olea europaea) הוא עץ ירוק-עד ממשפחת הזיתיים הגדל בר בארצות הים התיכון. עץ הזית משמש את בני האדם אלפי שנים והוא נחשב לבעל סגולות רפואיות רבות.  בדומה לרימון ולגפן, עלי זית עשירים באנטי אוקסידנטים מסוג פוליפנולים המפחיתים סטרס חמצוני. בנוסף, צמח עלי הזית נמצא כבעל יתרון בריאותי במצבי חולי שונים: יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם, סוכרת והפרעת שומנים בדם.

עלי הזית מסייעים לאיזון רמות הסוכר ולמניעת סיבוכי מחלת הסוכרת על ידי כך שמגבירים את הרגישות לאינסולין ומעודדים הפרשת אינסולין בתאי הלבלב.

שלושת הצמחים שהוצגו במאמר הם למעשה שלושה מתוך שבעת המינים בהם נשתבחה ארץ ישראל. מחקרים עכשוויים מצאו כי שלושתם מסייעים כנגד מחלת הסוכרת בכך שתורמים לאיזון רמות הסוכר בדם. חשוב להדגיש שהצמחים הללו אינם מהווים תרופת פלא. הם מהווים כלי עזר בלבד כנגד מחלת הסוכרת.

תוסף תזונה ארבעת המינים הוא תוסף תזונה ייחודי מבית The123. התוסף מכיל שילוב של עלית זית, גרעיני רימון וקליפת ענבים. שלושת הצמחים נמצאו במחקרים כבעלי סגולות רפואיות בכלל וכמסייעות לאיזון רמות הסוכר בפרט. שימוש בתוסף התזונה ארבעת המינים, במקביל לאימוץ אורח חיים בריא והקפדה על טיפול תרופתי, יסייע כנגד מחלת הסוכרת.

מי שקרא מאמר זה התעניין גם במאמרים הבאים: