פילאטיס - שיטת אימון לשיפור איכות החיים

בשנים האחרונות כולנו שומעים על חוגי פילאטיס: פילאטיס מכשירים, פילאטיס מזרון, פילאטיס פיטבול, פילאטיס CORE ועוד. ריבוי החוגים איננו מקרי. אמנם מגוון החוגים גדול, אך המשותף לכולם הוא הבסיס- שיטת הפילאטיס.

שיטת הפילאטיס, קרויה על שם הממציא שלה- ג'וזף פילאטיס. משנת 1918, ג'וזף פילאטיס החל לפתח את השיטה שלו. השיטה בבסיסה הושפעה רבות מתחומי היוגה, המחול ואומניות הלחימה. בתחילה השיטה יועדה לרקדנים. עם השנים, התפשטה גם לתחומי עיסוק אחרים- תיאטרון, קולנוע וספורט. המשותף לכלל התחומים הללו היא העובדה כי הגוף הוא כלי העבודה המרכזי. אותם האומנים ידעו כי באמצעות שיטת הפילאטיס יוכלו להכין את גופם בצורה האופטימאלית ביותר. בשנות ה-60 השיטה הפכה נפוצה ברחבי ארצות הברית בקרב כולם. חובבנים ומקצוענים כאחד הבינו שפילאטיס היא לא עוד שיטת אימון, אלא היא מהווה דרך חיים, המתאימה לכול.


אז מהי בעצם שיטת פילאטיס? פילאטיס היא שיטה העובדת על כלל שרירי הגוף, בדגש על שרירי הליבה. השיטה משלבת עבודה על גמישות, יציבה, שיפור טווחי תנועה וחיזוק השרירים, תוך הקפדה על נשימות סדירות. שילוב ייחודי זה מעניק לשיטת הפילאטיס יתרון על פני שיטות אימון אחרות.

שיטת הפילאטיס מבוססת על מספר עקרונות יסוד:
  1. ריכוז- הריכוז מגביר את השליטה שבתנועה. בעזרת הריכוז התנועה מדויקת, השרירים פועלים בצורה מקסימלית והסיכון לפציעות מצטמצם משמעותית.
  2. שליטה- שליטה בזמן ביצוע התנועות. היכולת של האדם לבצע תנועות מדויקות ומודעות.
  3. מרכז- במרכז הגוף, באזור שבין האגן לסרעפת, ישנה קבוצת שרירים שאנו כמעט ולא מפעילים. בשיטת הפילאטיס יש הפעלה תמידית של השרירים הללו, מה שמגביר את היציבות ומונע פציעות.
  4. זרימה- זרימה של התנועה, זרימת האנרגיה בגוף לצורך הפעלת השרירים.
  5. דיוק- ביצוע התנועות ממקום מודע ומדויק לצורך הפעלה מיטבית של הגוף.
  6. נשימה- הקפדה על נשימה בכל תנועה מסייעת לנו בביצוע התנועה בצורה נכונה ומודעת וכן מונעת עייפות של השרירים.
עכשיו ברור מדוע שיטת הפילאטיס כל כך פופולרית ומצליחה. השיטה מתאימה לכולם ומאפשרת התאמה של התרגילים בהתאם לכושרו הגופני של המתאמן. כאמור ישנו מגוון עצום של חוגים אשר מבוססים על השיטה. כל מתאמן יבחר את החוג המתאים ביותר עבורו.


מי שקרא מאמר זה התעניין גם במאמרים הבאים:

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן