פלאטו - מדוע זה קורה וכיצד להתמודד איתו

פלאטו הוא מושג שכיח בשפת הדיאטה. אנשי מקצוע רבים משתמשים במונח הזה במהלך הדיאטה, אך יתכן ולא לכולם ברורה משמעותו. משמעות המונח פלאטו היא מִישׁוֹר; דְּרִיכָה בַּמָּקוֹם, העדר התקדמות או שינוי. בהשאלה לעולם הדיאטות הכוונה היא לשלב בדיאטה בו אין התקדמות בתהליך הירידה במשקל.

כמעט כל אחד שעשה דיאטה מכיר את השלב הזה. בתחילת הדיאטה ישנה ירידה יפה ועקבית במשקל ואחרי מספר שבועות יש עצירה. למרות הקפדה על התזונה ועל פעילות גופנית, המשקל פשוט תקוע. אין ספק שהתופעה הזו מרגיזה ומתסכלת, ועלולה אף לגרום לייאוש וויתור.

בשלב ראשון חשוב להבין שפלאטו היא תופעה טבעית ושכיחה בתהליך ירידה במשקל. כמעט כל תהליך דיאטה מלווה בתקופת פלאטו אחת או יותר. לצורך ירידה במשקל יש להיכנס למאזן אנרגיה שלילי- לאכול פחות ולהתאמן יותר. לאחר תקופה מסוימת של התמדה, הגוף מסתגל ומתאזן ולא מאפשר ירידה נוספת- אז למעשה נוצר הפלאטו.

יתכנו מספר סיבות לקיומו של פלאטו:

  • דיאטה קבועה ומונוטונית, חוסר גיוון בתזונה.
  • היעדר פעילות גופנית או פעילות גופנית מתונה מדי.
  • גירעון קלורי גבוה מדי המכניס את הגוף לסטרס, למצב הישרדותי שאיננו מאפשר שריפת קלוריות.
  • סיבות פיזיולוגיות- קצב חילוף חומרים איטי, תת פעילות בלוטת התריס, חוסר איזון הורמונלי.

אמנם הפלאטו הוא תופעה טבעית ושכיחה, אך לא מדובר בגזירה משמים. באמצעות מספר דרכים פשוטות ניתן להתמודד עם הפלאטו ולחדש את תהליך הירידה במשקל.

  • קודם כל התאזרו בסבלנות. במקרים רבים הפלאטו הוא זמני ואחרי תקופה קצרה הוא יעבור.
  • ערכו יומן אכילה, בדקו ביסודיות מה וכמה אתם אוכלים, אולי תופתעו מהחריגות. במידה וגיליתם חריגות, צמצמו אותן. במידה ולא מצאתם חריגות, אל תתפתו להפחית את כמות האוכל באופן משמעותי. הפחתה קיצונית תפגע בתהליך הירידה במשקל לטווח הרחוק.
  • גוונו את התפריט היומי- תפריט צמחוני, תפריט דל פחמימות- לעיתים עצם השינוי גורם לתזוזה בכיוון הרצוי.
  • הקפידו על שתיה מרובה של מים לאורך היום.
  • הוסיפו ירקות לכל ארוחה וכנשנושים בין הארוחות.
  • בצעו יותר פעילות גופנית והקפידו לשלב פעילות אירובית ואנאירובית במהלך השבוע.

זכרו, תהליך ירידה במשקל הוא תהליך ארוך המלווה בתקופות של ירידה במשקל ובתקופות של עצירה. קבלו בהבנה את תקופת הפלאטו ועשו כל שביכולתכם כדי לחדש את הירידה במשקל, וזאת מבלי לפגוע בבריאותכם.

על מנת לצאת מהפלאטו ולחזור למסלול ירידה במשקל מומלץ לפנות למסגרת תומכת בפיקוח אנשי מקצוע. הדיאטה הרב תחומית היא הנוסחה המנצחת לירידה במשקל, לשמירה על התוצאות לאורך זמן, תזונה ים תיכונית, אימונים קצרים להצרת היקפים, ליווי מקצועי ותוספי תזונה מבית The123. הדיאטה הרב תחומית מציעה שירות של תמיכה וליווי על ידי דיאטנית קלינית וכן שירות של קבוצות אינטימיות לירידה במשקל. שירותים אלו מעניקים תמיכה והכוונה לאורך תהליך הירידה במשקל, בדגש על התמודדות עם תקופות הפלאטו.

 

מי שקרא מאמר זה התעניין גם במאמרים הבאים: